Facebook

Newsletter

Jesli chcesz być informowany o nowościach w naszym serwisie

Projekty IS

Czasopismo IS

W numerze

Szanowni Państwo.

 

Drugi tegoroczny numer „Forum Trenera” ukazuje się na koniec drugiego sezonu poolimpijskiego lub – jak kto woli – przedostatniego przed igrzyska-mi. Do XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio i XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich zostało już mniej niż 700 dni. W maju br. rozpoczęły się kwalifikacje olimpijskie w kilku dyscyplinach. Na początek polscy sportowcy wy-walczyli cztery nominacje dla kraju – trzy żeglarze i jedną mistrz świata w strzelectwie Tomasz Bartnik. Mieliśmy kil-ka obiecujących startów, choć jeszcze bez wywalczonych kwalifikacji. Na początku roku kolarz torowy Szymon Sajnok zdobył mistrzostwo świata w Omnium. Latem zachwycali nas lekkoatleci. Na mistrzostwach Europy w Berlinie zdobyli 12 medali. 17-letnia tenisistka Iga Świątek wygrała turniej junio-rek Wimbledonu. Jak zwykle nie zawiedli wioślarze i wioślar-ki. Osada wioślarska czwórki podwójnej kobiet zdobyła złoty medal mistrzostw świata.

Trenerzy kadr narodowych we wszystkich dyscyplinach doskonale wiedzą, że przygotowania do igrzysk weszły w decydującą fazę. Zdają sobie też z tego sprawę zawodnicy i prezesi związków. Szef Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski w wywiadzie dla „FT” przedstawia strate-gię jaką obrała wiele lat temu federacja, by „królowa sportu” stanęła na nogi. Ten program ma nam dać medale w Tokio. O tym, jak się czują w olimpijskim gronie i jakie mają plany w związku z igrzyskami, mówią przedstawiciele nowych dys-cyplin – wspinaczki sportowej, jazdy na deskorolce, karate, baseballu i softballu, surfingu.

„Każdy nieudany występ polskich sportowców, skłania nas – kibiców, dziennikarzy, trenerów, zawodników – do re-fleksji nad polskim sportem. To wtedy, w ramach poszukiwań przyczyn porażki zaczynamy publicznie rozmawiać o syste-mie szkolenia sportowego dzieci i młodzieży w Polsce” pisze profesor Hubert Makaruk. W rubryce „Kącik trenera” prof. Makaruk oraz wieloletni trener pływania i były pracownik Zespołu Metodycznego Stefan Tuszyński analizują skompli-kowaną sytuację polskiego sportu młodzieżowego. Szef wy-szkolenia Polskiego Związku Biathlonu Adam Kołodziejczyk przedstawia wprowadzony w tym związku program mający ujednolicić szkolenie w biathlonie. Pojawił się postulat, by wprowadzić go również w innych dyscyplinach.

 
Życzymy Państwu miłej lektury!
 
Olgierd Kwiatkowski
Redaktor naczelny