Podsumowanie sezonu zimowego 2022/23

Autor: Zespół Metodyczny IS-PIB
Artykuł opublikowany: 22 czerwca 2023

Miniony sezon w olimpijskich sportach zimowych należy uznać za udany. Reprezentanci Polski wywalczyli cztery medale mistrzostw świata i zdobyli 69 punktów (za miejsca 1-8). Hokeiści awansowali do Mistrzostw Świata Elity. Bardzo dobrze zaprezentowali się juniorzy – na mistrzostwach świata i w Europejskim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży (EYOF).

Zespół Metodyczny IS-PIB

Oskar Kwiatkowski. Fot. Facebook/Oskar Kwiatkowski

Sezon poolimpijski niesie ze sobą inne wymagania. Często następują w nim zmiany w kadrach szkoleniowych i zawodniczych, wdrażany jest inny – często nowy – system przygotowań do kolejnych igrzysk. Wielu zawodników kończy kariery, inni traktują taki sezon jako okazję do regeneracji.

Liczba medali, punktów, miejsc w finałach (1-8) oraz miejsc Polski w klasyfikacjach medalowych i punktowych na igrzyskach olimpijskich w latach 2002-2022.

Cztery medale MŚ i awans hokeistów

W 2023 roku odbyły się mistrzostwa świata w najważniejszych sportach zimowych, „Biało-Czerwoni” zdobyli na nich cztery medale:

• Piotr Żyła – złoty medal na MŚ w narciarstwie klasycznym

(Planica 22.02 – 05.03 2023, konkurs indywidualny na skoczni normalnej)

• Oskar Kwiatkowski – złoty medal na MŚ w snowboardzie

(Barkuriani 19.02 – 05.03 2023 slalom gigant równoległy)

• Aleksandra Król – brązowy medal na MŚ w snowboardzie

(Bakuriani 19.02 – 05.03 2023, slalom gigant równoległy)

• Dawid Kubacki – brązowy medal na MŚ w narciarstwie klasycznym

(Planica 22.02 – 05.03 2023, konkurs indywidualny na skoczni dużej.

Polacy wywalczyli również 69 punktów za miejsca finałowe na pozycjach 1-8. Łącznie wystąpili w 18 finałach – ośmiu w łyżwiarstwie szybkim na torze długim (3) i krótkim (5), siedmiu w skokach narciarskich, dwóch w snowboardzie i jednym w saneczkarstwie.

Dla porównania na MŚ w 2021 roku reprezentanci Polski zdobyli jedynie dwa medale i 55 punktów w 18 finałach. W poolimpijskim sezonie 2019 zostały zdobyte dwa medale, 34 punkty i dziewięć miejsc finałowych.

W hokeju na lodzie reprezentacja mężczyzn prowadzona przez Roberta Kalabera wywalczyła awans do Mistrzostw Świata Elity – 16. najlepszych drużyn globu. Na tym poziomie zagra w przyszłym roku po 22 latach przerwy. Jest to drugi awans uzyskany rok po roku. W poprzednim sezonie Polska wygrała turniej w dywizji 1B.

Reprezentacja kobiet zajęła na MŚ Dywizji 1B zajęła drugie miejsce i nie wywalczyła awansu.

Porównanie dorobku punktowego oraz liczby miejsc punktowanych (1-8) na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich w latach 2005 – 2023.

Dwa medale ME

Rozgrywane tylko w niektórych sportach zimowych mistrzostwa Europy (biathlon, łyżwiarstwo figurowe, short-track, saneczkarstwo) przyniosły reprezentantom „Biało-Czerwonych” dwa medale w konkurencjach olimpijskich:

• Natalia Maliszewska – srebrny medal w short-tracku

(Gdańsk 13-15.01 2023, 500 m)

• Paweł Adamski, Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Diane Sellier – brązowy medal w short-tracku. (Gdańsk 13-15.01 2023, sztafeta 5000 m)

Polacy zajęli 10 miejsc (1-8) w finałach ME – w short tracku (9) i łyżwiarstwie figurowym (1). W 2022 dorobek był podobny – jeden medal, 11 miejsc w finałach.

Puchar Świata – najlepsze wyniki mieli skoczkowie narciarscy

W sportach zimowych ogromną wagę przywiązuje się do zawodów Pucharu Świata. Rangi nadają im: tradycja, cotygodniowe transmisje telewizyjne i co za tym idzie zwiększone zainteresowanie kibiców.

W sezonie 2022/23 najlepsze wyniki w zawodach Pucharu Świata z reprezentantów Polski uzyskiwali – jak co roku – skoczkowie narciarscy. Na podium stawali również: snowboardziści, łyżwiarze szybcy na torze długim i krótkim.

Dawid Kubacki, fot. Adam Nurkiewicz

Skoki narciarskie

• Dawid Kubacki odniósł sześć zwycięstw (Wisła – 2 razy, Titisee-Neustadt, Engelberg, Innsbruck, Lillehammer). Był także pięć razy drugi i trzy razy trzeci.  W prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni Kubacki zajął drugie miejsce. W klasyfikacji generalnej uplasował się na czwartej pozycji. W końcowej części sezonu musiał jednak z powodów osobistych zrezygnować ze startów.
  • Piotr Żyła był raz drugi i trzykrotnie trzeci.
  • W pięciu konkursach drużynowych Polacy dwukrotnie byli na podium (Zakopane – 2. miejsce i Planica – 3. miejsce w nieolimpijskiej konkurencji w lotach narciarskich. W końcowej klasyfikacji drużynowej reprezentacja Polski była czwarta.

Snowboard

• Oskar Kwiatkowski odniósł dwa zwycięstwa (Scuol i Blue Mountain) w konkurencji slalom gigant równoległy. Ponadto raz zajął 3. miejsce. W klasyfikacji generalnej slalomu giganta równoległego zajął
    3. miejsce.
  • Aleksandra Król raz zajęła drugie miejsce w zawodach PŚ w slalomie gigancie równoległym. W klasyfikacji generalnej konkurencji była czwarta.

Łyżwiarstwo szybkie na torze długim i krótkim

• Jedyne miejsce na podium w łyżwiarstwie szybkim na torze długim w konkurencji olimpijskiej wywalczył Damian Żurek. W biegu na 1000 m w zawodach w Tomaszowie Mazowieckim był 3.
  • W short tracku Diane Sellier jako jedyny odniósł zwycięstwo, w zawodach w Ałmatach był pierwszy na dystansie 500 m, Natalia Maliszewska była trzy razy 2. na 500 m, Łukasz Kuczyński był raz 3. na 500 m.
  • W sztafecie mieszanej na 2000 m reprezentanci Polski dwa razy zajmowali 3 miejsce. W klasyfikacji generalnej PŚ Natalia Maliszewska była 2. na 500 m, a Diane Sellier 3. na 500 m.
  • W pozostałych zimowych sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich reprezentanci Polski nie zajmowali miejsc w pierwszej trójce zawodów PŚ.

Obiecujące wyniki juniorów

W sportach olimpijskich nasi juniorzy wywalczyli cztery medale mistrzostw świata:

• Michał Niewiński – złoty medal, short track

(Drezno, 27-29.01 2023, 500 m)

• Jan Guńka – srebrny medal, biathlon

(Szczuczyńsk 04-12.2023, 10 km sprint)

• Jan Habdas – brązowy medal, skoki narciarskie

(Whistler 02-05.02 2023, skocznia normalna)

• Michał Niewiński – brązowy medal, short track

(Drezno, 27-29.01 2023, 1000 m)

Polscy juniorzy na MŚJ zajmowali 14 miejsc w finałach (1-8), w tym w: łyżwiarstwie szybkim na torze długim i krótkim – 7 finałów, biathlonie – 3 finały, skokach narciarskich – 2 finały, bobslejach – 2 finały. Młodzi reprezentanci kraju zdobyli 56 punktów.

Dla porównania w 2022 roku juniorzy zdobyli dwa medale i zajmowali 17 pozycji finałowych.

W rozgrywanych w regionie Venezia-Gulia Europejskim Festiwalu Olimpijskim Młodzieży (EYOF) reprezentanci Polski wywalczyli rekordową liczbę 14 medali (1 złoty, 7 srebnych i 4 brązowe). Osiem medali wywalczyli łyżwiarze szybcy na torze krótkim, cztery skoczkowie narciarscy i po jednym zawodnicy biathlonu i łyżwiarstwa figurowego. To był najlepszy zimowy EYOF dla Polaków w historii jego rozgrywania. Dotychczas najlepsze rezultaty pod względem liczby medali osiągnęła nasza  reprezentacja podczas EYOF w Sarajewie w 2019 roku.

Plusy i minusy sezonu 2022/23

Podsumowując start polskich zawodników w sportach zimowych należy uznać za udany w: skokach narciarskich, snowboardzie, short-tracku, hokeju na lodzie.

Na uwagę zwraca również uwagę czwarte miejsce Jekateriny Kurakowej w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Do brązowego medalu Polce zabrakło 5,61 pkt. Był to najlepszy występ Polki w konkurencji solistek w historii ME. Kurakowa zawiodła jednak na MŚ (17. miejsce).

W saneczkarstwie lodowym zawodnicy zrealizowali niemal wszystkie indywidualne założenia wynikowe, a w rywalizacji sztafet tradycyjnie wywalczyli 8. miejsce.

W bobslejach pozytywnie należy ocenić fakt, że po ubiegłorocznej nieobecności reprezentantów Polski na IO, w tym sezonie zaistnieli podczas głównej imprezy sezonu na MŚ. Zauważalny jest wzrost poziomu sportowego w kategoriach młodzieżowych w stosunku do ubiegłych lat. Zawodnicy z kategorii juniora i młodzieżowca podjęli już rywalizację w MŚ seniorów.

Bardzo trudny sezon mieli polscy biathloniści. W roku poolimpijskim zmieniły się władze związku, a także pion szkolenia. Przed sezonem i w jego trakcie kontuzje i choroby dotknęły: Tomasza Jakiełę i  Grzegorza Guzika. Monika Hojnisz-Staręga na rok zawiesiła karierę. Wciąż swojego ogromnego potencjału nie może pokazać Kamila Żuk. Obiecująco jednak prezentują się juniorzy: Jan Guńka, Konrad Badacz i Marcin Zawół.

W łyżwiarstwie szybkim na torze długim negatywny wpływ na wyniki miało zakończenie karier przez Natalię Czerwonkę i Artura Nogala oraz przerwanie sezonu przez Kaję Ziomek i Andżelikę Wójcik.

Punktów w najważniejszych imprezach nie zdobywali zawodnicy w takich konkurencjach narciarskich jak: biegi, kombinacja norweska, skoki kobiet czy narciarstwo alpejskie, choć wyniki Maryny Gąsienicy-Daniel w slalomie gigancie wciąż są obiecujące.

Męska sztafeta na 5000 m w short tracku – brązowi medaliści mistrzostw Europy. Fot. PZŁS