Sezon 2023/2024 w sportach zimowych. Nadzieja w łyżwiarzach, niepokój o skoczków

Autor: Zespół Metodyczny IS-PIB
Artykuł opublikowany: 13 czerwca 2024

Jaki był sezon zimowy 2023/2024 w sportach zimowych? Podsumowania, jak co roku, podjął się Zespół Metodyczny działający przy Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym.

Damian Żurek, brązowy medalista mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 m. Fot. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

Na dwa lata przed XXV Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo, reprezentanci Polski zdobyli w konkurencjach olimpijskich dwa medale mistrzostw świata i wystąpili w dziewięciu finałach (na miejscach 1-8), co dało łączną liczbę 26 punktów.

W porównaniu z ubiegłym rokiem na mistrzostwach świata Polacy mieli gorszy dorobek o dwa medale, ale należy pamiętać, że nie odbyły się imprezy tej rangi w narciarstwie klasycznym (skoki narciarskie) i snowboardzie. Nasi reprezentanci w sezonie 2022/23 18-krotnie byli w finałach MŚ i zdobyli łącznie 69 punktów.

W mistrzostwach Europy biało-czerwoni wywalczyli w zakończonym sezonie trzy medale i 28 razy pojawili się w finałach, zdobywając 96 pkt. W ubiegłym roku mieli o jeden medal mniej na mistrzostwach Europy i 40 punktów. Należy wziąć pod uwagę, że w poprzednim sezonie nie odbyły się mistrzostwa Starego Kontynentu w łyżwiarstwie szybkim.

Zespół Metodyczny dokonał porównania wyników reprezentacji Polski na tle innych państw w sezonie 2023/24. Wynika z niego, że w klasyfikacji medalowej, uwzględniającej rezultaty mistrzostw świata „Biało-Czerwoni” zajęli 19. miejsce, a w punktowej 17. W medalowej prym wiodą Holendrzy, zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W punktowej – Holendrzy, Niemcy i Amerykanie. Te wyliczenia, oparte na osiągnięciach sportowców w mistrzostwach świata, stanowią najbardziej miarodajną i wiarygodną prognozę przed igrzyskami olimpijskimi.

Jak wyglądał sezon w poszczególnych sportach?

Opiekunowie sportów w ZM na koniec sezonu dokonują oceny poszczególnych sportów w oparciu nie tylko o wyniki, ale stałe konsultacje i wizytacje na zgrupowaniach kadr narodowych oraz najważniejszych zawodach. Wnioski przedstawili na majowej „Konferencji Trenerów Sportów Olimpijskich i Paralimpijskich – Mediolan – Cortina d’Ampezzo 2026”.

Biathlon

  • Pozytywna ocena startu reprezentacji na mistrzostwach świata w seniorów w Novym Mescie na Morave. Duży odsetek realizacji założeń wynikowych świadczył o dobrym przygotowaniu zawodników do najważniejszej imprezy w sezonie. Zarówno panie jak i panowie dobrze zaprezentowali się na strzelnicy i biegowo. W porównaniu ze światową czołówką widać duży potencjał do realizacji jeszcze większych obciążeń treningowych. W przypadku kadry mężczyzn zwraca uwagę młody wiek zawodników, co przy odpowiednio dobranych obciążeniach treningowych, daje nadzieje na progres wyników.
  • Najlepsze wyniki na MŚ: 6. miejsce sztafeta kobiet (4×6 km) w składzie – Natalia Sidorowicz, Joanna Jakieła, Anna Mąka i Kamila Cichoń; 9. Miejsce sztafeta mężczyzn (4×7,5 km) w składzie: Konrad Badacz, Jan Guńka, Andrzej Nędza-Kubiniec, Marcin Zawiół, indywidualnie u kobiet – 14. miejsce w biegu na dochodzenie Natalii Sidorowicz.
  • W mistrzostwach Europy wystartowała kadra B i żaden ze startujących zawodników nie zajął miejsca punktowego.
  • W mistrzostwach świata juniorów w Otepaa (Estonia) srebrny medal w sprincie na 10 km i brązowy w biegu indywidualnym na 15 km wywalczył Jan Guńka. 4. miejsce zajęła sztafeta mieszana (Konrad Badacz, Jan Guńka, Anna Nędza-Kubiniec, Barbara Skrobiszewska). Na mistrzostwach Europy juniorów w Jakuszycach po srebro sięgnął Marcin Zawół.

Starty młodych polskich biathlonistów są bardzo pozytywnym sygnałem na przyszłość.

Łyżwiarstwo figurowe

  • Na mistrzostwach świata w Montrealu Jekaterina Kurakowa zakończyła rywalizację na 11. miejscu, co jest najlepszym wynikiem w historii startów tej zawodniczki w imprezie tej rangi i najlepszym wynikiem polskiej solistki od 1998 roku. Udanie zaprezentowała się też para sportowa Julia Szczetinina i Michał Woźniak, która ukończyła zawody na 19. miejscu, realizując założenia przedstartowe.
  • Na mistrzostwach Europy w Kownie ósmy był Władimir Samoiłow, co oznaczało, że polski solista znalazł się w TOP 10 pierwszy raz od 32 lat, kiedy dokonał tego Grzegorz Filipowski. Samoiłow pobił przy tym rekord życiowy.

Łyżwiarstwo szybkie

  • Na mistrzostwach świata w Calgary brązowy medal na 500 m zdobył Damian Żurek. W nieolimpijskiej konkurencji trzecie miejsce zajęła drużyna w sprincie kobiet (Andżelika Wójcik/Iga Wojtasik/Karolina Bosiek).
  • Na mistrzostwach Europy na dystansach w Heerenveen brąz na 500 m zdobył Marek Kania, a w nieolimpijskich konkurencjach po złoto sięgnęła drużyna sprinterów (Marek Kania/Piotr Michalski/Damian Żurek) a po srebro drużyna sprinterek (Iga Wojtasik, Andżelika Wójcik, Karolina Bosiek).
  • Łyżwiarze szybcy zaprezentowali się w zawodach Pucharu Świata 10 razy stając na podium, z czego pięciokrotnie w konkurencjach olimpijskich (1 złoty medal, 3 – srebrne, 6 – brązowych).
  • Po brązowe medale mistrzostw świata juniorów sięgnęli Szymon Wojtakowski (1500 m, konkurencja olimpijska) i drużyna sprintu mężczyzn (konkurencja nieolimpijska).
  • To był bardzo dobry sezon łyżwiarzy szybkich i stanowi dobry prognostyk przed igrzyskami w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo.
Łukasz Kuczyński, Felix Pigeon, Diane Sellier i Michał Niewiński – brązowi medaliści mistrzostw świata w short tracku w sztafecie na dystansie 5000 m. Fot. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

Short track

  • Na mistrzostwach świata w Rotterdamie brązowy medal wywalczyła sztafeta męska na dystansie 5000  m w składzie: Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Felix Pigeon i Diane Sellier. Dobre szóste miejsce zajęła sztafeta mieszana.
  • Na mistrzostwach Europy w Gdańsku po srebro sięgnęła sztafeta mieszana (Michał Niewiński, Nikola Mazur, Diane Sellier i Kamila Stormowska), a brąz sztafeta mężczyzn (Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Felix Pigeon i Diane Sellier). Na ME Polacy zdobyli 49 punktów, do dało trzecie miejsce w klasyfikacji punktowej. Indywidualnie najlepiej wypadła Kamila Stormowska (2 razy 4 miejsca).
  • W zawodach Pucharu Świata reprezentanci Polski sześć razy zajęli trzecie miejsca.
  • W mistrzostwach świata juniorów w Gdańsku brąz wywalczyła sztafeta kobiet na 3000 m.
  • Kadra narodowa w short tracku potwierdziła swoją budowaną od lat renomę. W nowym sezonie po dyskwalifikacji wróci do startów Natalia Maliszewska, co powinno wpływać na poprawę wyników.

Narciarstwo

Skoki narciarskie

  • Nie był to udany sezon dla polskich skoczków. Najlepszy wynik uzyskał Aleksander Zniszczoł, który był 19. w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najlepszym zawodnikiem na mistrzostwach świata w lotach narciarskich (konkurencja nieolimpijska) był Piotr Żyła – szóste miejsce.
  • Podstawowym problemem reprezentacji jest zaawansowany wiek czołowych zawodników oraz rozbieżności szkoleniowe wśród członków kadry.
  • W kadrze kobiet punkty Pucharu Świata zdobyła 23-letnia Anna Twardosz. Pracę z kadrą zakończył Harald Rodlauer.
  • Drużyna polskich skoczków (Łukasz Łukaszczyk, Marcin Wróbel, Klemens Joniak, Tymoteusz Amilkiewicz) zdobyła brązowy medal mistrzostw świata juniorów w Planicy, a Tymoteusz Amilkiewicz był piąty indywidualnie.

Narciarstwo alpejskie

  • Jako jedyne w zawodach Pucharu Świata punktowały Maryna Gąsienica-Daniel w gigancie i supergigancie  i Magdalena Łuczak w gigancie.

Snowboard

  • Po raz pierwszy w historii Polska zorganizowała zawody Pucharu Świata w snowboardzie, które odbyły się w Krynicy. Dzięki temu punkty w PŚ zdobyły: Weronika Biela-Nowaczyk, Natalia Stokłosa i Karolina Półtorak. Słabszy sezon miał polski mistrz świata Oskar Kwiatkowski, a brązowa medalistka MŚ z ubiegłego roku Aleksandra Król przebywała na urlopie macierzyńskim, ale wróciła już do treningów.
  • Bardzo udane były mistrzostwa świata juniorek w Lachtal dla Weroniki Dawidek, srebrnej medalistki w slalomie gigancie.

Biegi narciarskie

  • Za nami słaby sezon w biegach narciarskich. Nadzieją na zmiany jest nowy program młodzieżowy, według założeń którego juniorzy trenują z polskimi trenerami pod okiem szwedzkiego szkoleniowca Martina Persona.

Kombinacja norweska

  • Z dobrej strony pokazała się Joanna Kil, która po raz pierwszy stanęła na podium Pucharu Kontynentalnego. W PŚ była 14. w klasyfikacji biegaczek i 19. w klasyfikacji generalnej wśród 44 punktujących zawodniczek z 11 krajów. Kombinacja norweska kobiet nadal nie znajduje się programie igrzysk olimpijskich.

Saneczkarstwo lodowe

  • Bardzo pozytywnie należy ocenić adaptację młodej dwójki kobiet Nikoli Domowicz i Dominiki Piwkowskiej do zawodów seniorskich. Na mistrzostwach świata w Altenbergu ten duet zajął punktowane 7. miejsce.
  • Na mistrzostwach Europy zawodnicy wypełnili normy wynikowe (13. Miejsce dwójki kobiet i mężczyzn), ale w ocenie ZM były one bardzo ostrożne. 13.

Bobsleje i skeleton

  • Zarówno występy na mistrzostwach świata i Europy w obu dyscyplinach były przeciętne. Najlepszy wynik to 8. miejsce na ME dwójki kobiecej Linda Weiszewski i Marika Zandecka.

Narciarstwo wysokogórskie

  • To nowa dyscyplina olimpijska, debiutująca w programie igrzysk. Najlepszym wynikiem w minionym sezonie było 9. miejsce w mistrzostwach Europy w sztafecie mieszanej Iwony Januszyk i Jakuba Bachledy Księdzularza.

Klasyfikacja medalowa państw – MŚ 2024 w zimowych sportach i konkurencjach olimpijskich

Lp.KrajZłote medaleSrebrne medaleBrązowe medaleRazem
1. Holandia74415
2. USA64515
3. Kanada58 417
4. Niemcy54817
5. Francja51713
6. Norwegia46414
7. Chiny4318
8. Włochy35513
9. Japonia3216
10. Austria3216
11.Szwecja2125
12.Korea Płd.1315
13.Belgia1102
14.Czechy1023
15.Łotwa0213
16.Szwajcaria0213
17. Wielka Brytania0101
18.Kazachstan0101
19. Polska0022
20.Australia0011
Razem505050150
Opracowanie: Zespół Metodyczny IS-PIB

Hokej na lodzie

  • Reprezentacja mężczyzn wzięła udział – pierwszy raz od 2001 roku – w mistrzostwach świata elity. Polacy nie utrzymali się w najwyższej klasie MŚ, ale w wielu meczach pokazali się z dobrej strony. Niestety, po turnieju prekwalifikacyjnym, w którym zajęli trzecie miejsce, stracili szansę na awans na igrzyska olimpijskie.
  • Reprezentacja kobiet spadła do dywizji IIA. W grudniu tego roku zagra w turnieju prekwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich.
  • W kategorii juniorów pozytywny wynik zanotowała reprezentacja do lat 18 mężczyzn, zajmując 1. miejsce i awansując do Dywizji 1B. W Dywizji 1B utrzymały się zespołu U20 mężczyzn i U18 kobiet.

Krótkie podsumowanie

Podsumowując, sezon zimowy 2023/24 należy zaliczyć do udanych i dających nadzieje na utrzymanie obecnego poziomu, a nawet progres w łyżwiarstwie szybkim na torze długim i torze krótkim (short track), obiecujący w biathlonie i łyżwiarstwie figurowym, rozczarowujący w skokach narciarskich i – kolejny raz – w biegach narciarskich. O stagnacji możemy mówić w narciarstwie alpejskim, snowboardzie, saneczkarstwie, bobslejach i hokeju na lodzie.

Więcej odpowiedzi na pytanie, jakie szanse medalowe i na występy w finałach mają Polacy na igrzyskach olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo uzyskamy po ostatnim sezonie przedolimpijskim.

Klasyfikacja punktowa – MŚ 2024 w sportach i konkurencjach olimpijskich

Lp.KrajPkt.1. miejsce2. miejsce3. miejsce4. miejsce5. miejsce6. miejsce7. miejsce8. miejsce1-8
1. Holandia1887448441335
2.Niemcy1755482750132
3.USA1746454526436
4.Kanada1745842542333
5.Włochy1603553654637
6.Francja1415175222428
7.Norwegia1394643321225
8.Chiny1104313335123
9.Korea Płd.821314134522
10.Japonia803213212317
11.Austria793210343218
12.Szwecja582120312213
13.Łotwa510214112011
14.Szwajcaria440211115213
15.Belgia361101113210
16.Wielka Brytania29010130207
17.Polska26002002329
18.Czechy25102000216
19.Kazachstan10010001002
20.Australia10001010002
21.Ukraina8000010124
22.Szkocja6000100012
23.Estonia6000100112
24.Węgry5000100001
25.Nowa Zelandia3000001001
26.Litwa3000001001
27.Słowenia3000001001
28.Dania3000001001
29Gruzja3000001001
30.Rumunia2000000101
31.Finlandia1000000011
Opracowanie Zespół Metodyczny – IS-PIB