Forum Trenera - Numer 1 (29) 2019

TOKYO 2020
Igrzyska olimpijskie za 428 dni
Igrzyska paraolimpijskie za 460 dni
PEKIN 2022
Igrzyska olimpijskie za 985 dni
Igrzyska paraolimpijskie za 1016 dni

W numerze

Szanowni Państwo.

Oddajemy do Państwa rąk pierwszy tegoroczny numer „Forum Trenera”. Za nami zakończony sezon poolimpijski w sportach zimowych, który stanowi główny motyw tego wydania. Nie mogło zabraknąć analizy występu polskich skoczków, którzy od lat regularnie zdobywają medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. O najlepszym sezonie w swojej dotychczasowej karierze opowiada „FT” mistrz świata w skokach narciarskich Dawid Kubacki. O pracy na stanowisku trenera kadry mówi nowy szkoleniowiec kadry narodowej skoczków narciarskich Michal Doleżal.

Niezwykle ciekawy jest wywiad Kamila Wolnickiego z Justyną Kowalczyk. Nasza multimedalistka olimpijska łączy kontynuowaną w niewielkim zakresie karierę zawodniczki z rozpoczętą właśnie pracą trenerki kadry narodowej biegaczek u boku Aleksandra Wieretelnego. Osiągnęła już w tej roli obiecujące wyniki. W rozmowie dla „FT” dzieli się głęboką refleksją na temat kulis swojej pracy, opowiada o nowych wyzwaniach, zagrożeniach, niepokojach. Justyna Kowalczyk to znakomity przykład kariery dwutorowej. W podejściu polskiej mistrzyni nic się nie zmienia. – Trzeba ciężko harować – mówi w wywiadzie.

Objawieniem zakończonego sezonu zimowego była Natalia Maliszewska, mistrzyni Europy w shorttracku, zdobywczyni Pucharu Świata na dystansie 500 m. Jej sukcesy, to konsekwencja wytrwałej pracy trenerki kadry narodowej Urszuli Kamińskiej. Mimo trudnych warunków, niepowodzeń w przeszłości, trenerka i zawodniczka nie zeszły z obranej przez siebie drogi. Tym szlakiem zamierzają podążać aż do igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 r. Komisja Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego przyznała Urszuli Kamińskiej tytuł „Trenerki Roku 2018”. Jest nam niezwykle miło, że trenerka mistrzyni Europy opisała kulisy pracy szkoleniowej specjalnie dla „FT”. Zachęcamy innych trenerów do podzielenia się takimi osobistymi spostrzeżeniami. Stanowią one bezcenną wskazówkę dla trenerów wszystkich dyscyplin olimpijskich.

Życzymy Państwu miłej lektury!

Olgierd Kwiatkowski
Redaktor naczelny