Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024. Kadra Polski liczy 84 osoby
To wy pokażecie w Paryżu, że niemożliwe staje się możliwe – mówił na ślubowaniu paralimpijczyków przed igrzyskami w Paryżu Piotr Borys, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
XVII Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 28 sierpnia – 8 września. Reprezentacja Polski liczy 84 osoby – 41 kobiet i 43 mężczyzn. Nasi paraolimpijczycy wystąpią w 15 z 23 sportów na igrzyskach. W porównaniu z Tokio kadra jest szczuplejsza o pięć osób, w Rio de Janeiro było 96 polskich sportowców paralimpijskich.
W Paryżu chorążymi będą Lucyna Kornobys, dwukrotna wicemistrzyni paralimpijska w pchnięciu kulą (klasa F34) oraz Maciej Lepato, dwukrotnie złoty oraz brązowy medalista igrzysk paralimpijskich w skoku wzwyż w klasie T44.
W Tokio Polacy wywalczyli 24 medale – siedem złotych, sześć srebrnych i 11 brązowych. W klasyfikacji medalowej zajęli 17. pozycję. – Mistrzostwa świata i starty naszych zawodników w zawodach poprzedzających igrzyska dają nam nadzieje na lepszy wynik. Nie wywieram na zawodnikach presji medalowej, życzę im tego, aby wystąpili na swoje 100 procent, że walczą do samego końca – mówi Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Paralimpijczycy przykładem aktywnej rehabilitacji
Szef PKPar. przekonuje jakie korzyści płyną z uprawiania sportu przez osoby z niepełnosprawnościami. – Ocenia się, że a świecie mamy 15 procent osób z niepełnosprawnościami. Warto wykorzystywać te igrzyska do popularyzacji sportu. Chcemy przez przykłady naszych zawodników, ale też najlepszych sportowców z całego świata, przekonać innych, żeby włączyć się w aktywną rehabilitację, żeby wyjść z domu. Rehabilitacja jest drogą do samodzielności. Sport skraca tę drogę – powiedział Łukasz Szeliga.
– Sport może stać się czymś, co urozmaici, polepszy życie wielu z nas. Mówię tu nie tylko o osobach z niepełnosprawnościami, mówię o każdym, kto chciałby kiedyś z wygodnej postawy z pilotem w ręku przed telewizorem wyjść i pograć w gałę, porzucać do kosza czy pobawić się w inny sport. Bo sport daje możliwości, w szczególności wielu z nas, osób z niepełnosprawnościami – mówił podczas wręczenia nominacji Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
– To wy pokażecie w Paryżu, że niemożliwe staje się możliwe – zwrócił się do sportowców Piotr Borys, podsekretarz stanu w MSiT. – Kibicuję każdemu z was, bo już udział w igrzyskach jest wielką nobilitacją. To wielkie szczęście móc reprezentować nasz kraj, walczyć o największe cele sportowe. Życzę każdej i każdemu z was, aby jak najczęściej Mazurek Dąbrowskiego mógł być zagrany i odśpiewany, a polska flaga wznosiła się jako pierwsza. Ale chodzi także o to, żebyście pokazali całej Polsce, wszystkim tym, którzy dzisiaj, z uwagi na niepełnosprawność, pozostają w w domach, nie mogą się przełamać, aby byli w stanie rehabilitować się m.in. poprzez sport. To wszystko jest możliwe, jesteście tego przykładem i wzorcem – dodał wiceminister.
Skład reprezentacji Polski na XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu
Boccia
- Kinga Koza
- Edyta Owczarz (operatorka rampy: Krystyna Owczarz)
- Damian Iskrzycki (operator rampy: Dariusz Borowski)
Parabadminton
- Oliwia Szmigiel
- Bartłomiej Mróz
Parakajakarstwo
- Katarzyna Kozikowska
- Monika Kukla
- Mateusz Surwiło
Parakolarstwo
- Patrycja Kuter (pilotka: Katarzyna Kornasiewicz)
- Otylia Marczuk (pilotka: Ewa Bańkowska)
- Karol Kopicz (pilot: Marcin Białobłocki)
- Zbigniew Maciejewski
- Rafał Wilk
Paralekkoatletyka
- Barbara Bieganowska-Zając
- Jagoda Kibil
- Lucyna Kornobys
- Faustyna Kotłowska
- Róża Kozakowska
- Karolina Kucharczyk
- Klaudia Maliszewska
- Joanna Mazur (przewodnik: Michał Stawicki)
- Joanna Oleksiuk
- Ingrid Renecka
- Renata Śliwińska
- Anna Trener-Wierciak
- Michał Derus
- Bartosz Górczak
- Robert Jachimowicz
- Piotr Kosewicz
- Aleksander Kossakowski (przewodnik: Krzysztof Wasilewski)
- Michał Kotkowski
- Maciej Lepiato
- Damian Ligęza
- Łukasz Mamczarz
- Jakub Mirosław
- Tomasz Paulinski
- Rafał Rocki
- Lech Stoltman
- Nazwisko ostatniego z paralekkoatletów poznamy w najbliższych dniach
Parałucznictwo
- Kseniya Markitantova
- Milena Olszewska
- Łukasz Ciszek
Parapływanie
- Zuzanna Boruszewska
- Oliwia Jabłońska
- Joanna Mendak
- Jacek Czech
- Michał Golus
- Igor Hrehorowicz
- Krzysztof Lechniak
- Alan Ogorzałek
- Kamil Otowski
Parapodnoszenie ciężarów
- Justyna Kozdryk
- Paulina Przywecka-Puziak
- Marzena Zięba
- Wawrzyniec Latus
Parastrzelectwo
- Emilia Babska
- Emilia Trześniowska
- Marek Dobrowolski
- Szymon Sowiński
Paraszermierka
- Kinga Dróżdż
- Marta Fidrych
- Jadwiga Pacek
- Adrian Castro
- Michał Dąbrowski
- Michał Nalewajek
- Dariusz Pender
Parataekwondo
- Patrycja Zewar
Paratenis stołowy
- Dorota Bucław
- Katarzyna Marszał
- Natalia Partyka
- Karolina Pęk
- Patryk Chojnowski
- Maksym Chudzicki
- Rafał Czuper
- Piotr Grudzień
- Tomasz Jakimczuk
- Igor Misztal
- Maciej Nalepka
Paratriathlon
- Monika Belczewska
- Marta Dzieciątkowska
- Łukasz Wietecki (przewodnik: Jacek Krawczyk)
Paraujeżdżenie
- Monika Bartyś
Parawioślarstwo
- Jolanta Majka
- Michał Gadowski
Igrzyska paralimpijskie – areny, liczba zawodników, ceremonia otwarcia i zamknięcia
Większość rywalizacji podczas igrzysk paralimpijskich odbędzie się na tych samych obiektach, gdzie rywalizowali olimpijczycy. Organizatorzy chcą w ten sposób podkreślić prestiż imprezy.
Główną areną pozostanie chociażby Stade de France w Saint-Denis. Tam rywalizować będą paralekkoatleci. Pod mostem Aleksandra III przepłyną Sekwaną paratriathloniści, a potem głównymi ulicami centrum miasta przejadą na rowerach i pobiegną. Na Placu Inwalidów odbędą się zawody w parałucznictwie, Grand Palais ugości zaś szermierkę na wózkach oraz parataekwondo. Roland Garros będzie miejscem rywalizacji tenisistów na wózkach. Parapływanie, gdzie Polska ma bardzo silną reprezentację, odbędzie się w La Defense Arena, a parajeździectwo w parku w Wersalu. Pod wieżą Eiffla, gdzie nie tak dawno grali siatkarze i siatkarki plażowe, wystąpią zaś piłkarze specjalizujący się w blind futbolu.
Ceremonia otwarcia odbędzie się na Place de la Concorde. Organizatorzy na tymczasowych trybunach i przy barierkach chcą ugościć 65 tys. kibiców, spośród których 30 tys. wejdzie na obiekt za darmo. Ceremonia zamknięcia, podobnie jak podczas regularnych igrzysk, odbędzie się na Stade de France.
W igrzyskach paraolimpijskich weźmie udział 4400 sportowców. Wystartują w 23 sportach i 549 konkurencjach.