Jaki był 2022 rok w polskim sporcie olimpijskim?
W sezonie 2022 reprezentanci Polski zdobyli w konkurencjach olimpijskich 14 medali na mistrzostwach świata seniorów, 49 medali w mistrzostwach Europy seniorów. Nie należy również zapominać o znaczących wynikach polskich zawodników w sportach, w których nie ma imprez rangi mistrzowskiej – tenisie i golfie. Godnym odnotowania osiągnięciem może pochwalić się kajakarka Anna Puławska, która zdobyła dwa złote medale mistrzostw świata i trzy złote medale mistrzostw Europy.
To był nietypowy sezon dla przedstawicieli olimpijskich sportów letnich – rok po igrzyskach, ale już tylko dwa lata przed kolejnymi igrzyskami, które odbędą się w 2024 roku w Paryżu.
W następujących sportach rozpoczęły się już kwalifikacje olimpijskie: breaking, deskorolka, gimnastyka sportowa, gimnastyka artystyczna, golf, jeździectwo, judo, kolarstw (szosa, tor. MTB, BMX), podnoszenie ciężarów, strzelectwo, triathlon.
Pierwsze kwalifikacje wywalczyli Tomasz Bartnik, Klaudia Breś i Julia Piotrowska w strzelectwie sportowym.
Całkowicie szanse na zakwalifikowanie się do igrzysk stracili piłkarze.
14 medali mistrzostw świata
W 2022 roku reprezentanci Polski zdobyli na mistrzostwach świata seniorów 14 medali w następujących sportach: kajakarstwie (3), lekkoatletyce (3), zapasach (2), judo, pływaniu (1), siatkówce (1), strzelectwie (1), szermierce (1), wioślarstwie (1).
Medaliści mistrzostw świata w 2022 roku w konkurencjach olimpijskich:
Złoto
Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto, Adrianna Kąkol/kajakarstwo/K-4 500 m, trener – Tomasz Kryk.
Karolina Naja, Anna Puławska/kajakarstwo/K-2 500 m, trener – Tomasz Kryk.
Paweł Fajdek/lekkoatletyka/rzut młotem, trener – Szymon Ziółkowski.
Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski/wioślarstwo/czwórka podwójna, trener – Aleksander Wojciechowski.
Srebro
Tomasz Barniak, Wiktor Głazunow/kajakarstwo/C-2 500 m, trener – Marek Płoch.
Katarzyna Zdziebło/lekkoatletyka/chód sportowy 20 km, trener – Grzegorz Tomala.
Wojciech Nowicki/lekkoatletyka/rzut młotem, trener – Joanna Fiodorow.
Katarzyna Wasick/pływanie/ 50 m st. dow., trener – Ben Loorz.
Tomasz Bartnik/strzelectwo sportowe/karabin 50 m trzy postawy, trener – Paweł Petruk.
Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn (Bartosz Bednorz, Mateusz Bieniek, Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Łukasz Kaczmarek, Jakub Kochanowski, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Paweł Zatorski, Jakub Popiwczak. Trener: Nikola Grbić.
Brąz
Beata Pacut-Kłoczko/judo/ w kat. 78 kg, trener – Paweł Zagrodnik.
Martyna Swatowska-Węglarczyk, Renata Knapik-Miazga, Kamila Pytka, Alicja Klasik/szermierka/szpada drużynowo, trener – Bartłomiej Język.
Anna Łukasiak/zapasy/kat. 50 kg, trener – Dariusz Grzywiński.
Anhelina Łysak/zapasy/kat. 58 kg), trener – Dariusz Grzywiński.
Pod względem dorobku punktowego poszczególnych sportów w sezonie 2022 najlepiej wypadły: lekkoatletyka, kajakarstwo i zapasy. (tabela nr 1).
W klasyfikacji państw uwzględniającej dorobek punktowy w konkurencjach olimpijskich Polska zajęła 11. miejsce (208,5 pkt.). Na pierwszej pozycji znalazły się Stany Zjednoczone. (tabela nr 2)
Należy zaznaczyć, że powyższe statystyki i klasyfikacje nie uwzględniają tenisa i golfa. W tenisie Iga Świątek objęła prowadzenie w rankingu WTA oraz wygrała dwa najwyżej punktowane w rankingu turnieje – Roland Garros i US Open. W kończącym sezon turnieju WTA Finals (Masters) przegrała w półfinale. Na 10. miejscu w rankingu najlepszych tenisistów ATP sklasyfikowany jest Hubert Hurkacz. W golfie najwyższą pozycje w karierze osiągnął Adrian Meronk (48.), który w tym roku odniósł dwa zwycięstwa w turniejach rangi European Tour.
49 medali mistrzostw Europy
W mistrzostwach Europy seniorów reprezentanci Polski zdobyli 49 medali w następujących sportach: lekkoatletyka (13), zapasy (7), kajakarstwo (5), wspinaczka (4), kolarstwo, szermierka (3), boks (2), pływanie (2), podnoszenie ciężarów (2), breaking (1), judo (1), koszykówka (1), rugby (1), strzelectwo (1), taekwondo (1), wioślarstwo (1), żeglarstwo (1).
Uwzględniając dorobek punktowy w mistrzostwach Europy w konkurencjach olimpijskich w klasyfikacji państw Polska zajmuje czwarte miejsce. (tabela nr 3).
Najlepiej ze wszystkich sportów w ME wypadły: lekkoatletyka, kajakarstwo i kolarstwo. (tabela nr 4).
Obiecujące wyniki juniorów
W mistrzostwach świata juniorów Polacy zdobyli 25 medali. W podziale na dyscypliny statystyki przedstawiają się następująco: pływanie (12), kajakarstwo (4), kolarstwo (3), żeglarstwo (3), szermierka (1), lekkoatletyka (1), judo (1).
W mistrzostwach Europy polscy juniorzy sięgnęli po 49 medali w następujących sportach: pływanie (13), kolarstwo (6), tenis stołowy (4), zapasy (3), podnoszenie ciężarów (2), wioślarstwo (2), szermierka (2), siatkówka (2), judo (2), boks (2), kajakarstwo (1), żeglarstwo (1), badminton (1).
Rok 2023 rokiem najważniejszych kwalifikacji
Podsumowując, to był trudny rok do oceny ze względu na jego specyfikę. W wielu imprezach rangi mistrzowskiej nie startowały czołowe reprezentacje ze względu na sezon poolimpijski.
Rok 2023 będzie w większości sportów kluczowy ze względu na zawody posiadające rangę kwalifikacji olimpijskich. Wielu trenerów kadr olimpijskich zakłada wywalczenie kwalifikacji w tym sezonie.
Zawody kwalifikacyjne w kilku sportach odbędą się w czasie Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 (21 czerwca – 2 lipca). Będzie to największa multidyscyplinarna impreza w 2023 roku.