Polskie szanse na medale na igrzyskach w Paryżu

Autor: Rozmawiał Olgierd Kwiatkowski
Artykuł opublikowany: 29 grudnia 2023

Ile medali zdobędą polscy sportowcy podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady w Paryż 2024? To pytanie będzie się powtarzać coraz częściej. Najważniejsza przyszłoroczna impreza sportowa rozpoczyna się 26 lipca. Jak zwykle wstępną prognozę szans medalowych reprezentantów Polski opracował Zespół Metodyczny (ZM) działający przy Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym.

Złote medalistki mistrzostw świata w szpadzie: Renata Knapik-Miazga, Ewa Trzebińska, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska. Fot. Facebook/Polski Związek Szermierczy

Komórka ta na bieżąco analizuje wszystkie rezultaty sportowców w konkurencjach olimpijskich. Porównuje też wyniki polskich zawodników kadr narodowych we wszystkich sportach na tle innych reprezentacji na najważniejszych imprezach międzynarodowych.

Podstawowym  kryterium prognozy olimpijskiej ZM są właśnie rezultaty – głównie mistrzostw świata – zawodów uważanych za najbardziej miarodajne przy analizie szans na igrzyskach. Dużą rolę w ocenie odgrywa również powtarzalność oraz wartość wyniku (w dyscyplinach wymiernych – w lekkiej atletyce, pływaniu, podnoszeniu ciężarów).

Unikalną wartością prognozy ZM niedostępną na przykład dla firm prognozujących wyniki IO są konsultacje. ZM  pozostaje w stałym kontakcie z trenerami kadr narodowych oraz przedstawicielami związków we wszystkich sportach olimpijskich. Zdobyta dzięki temu wiedza pozwala na właściwe zdiagnozowanie bieżących problemów reprezentantów kraju takich jak kontuzje, proces ich leczenia, stan przygotowań, progres i regres zawodnika.

Suma wyników i zebranych informacji posłużyła do próby przedstawienia oceny szans na medale olimpijskie. Dokonał tego oficjalnie podczas niedawnej „Konferencji Trenerów Szkolenia Olimpijskiego i Paralimpijskiego – Paryż 2024” koordynator Zespołu Metodycznego Bogusław Gryczuk.

Szanse w poszczególnych sportach zostały oceniona na duże, średnie i małe. Z obecnej prognozy wynika, że reprezentanci Polski mają 26 szans medalowych, z czego osiem szans dużych. Skuteczność takich prognoz wynosi – w zależności od kategorii szans – od 20 do 70 procent. Wobec tego realna liczba możliwości medalowych reprezentantów Polski na dziś waha się od 9 do 12.

Realne szanse medalowe w poszczególnych sportach

Boks – 1

Judo – 1

Kajakarstwo-sprint – 3 (2 duże)

Kajakarstwo-slalom – 1

Kolarstwo – 4

Lekkoatletyka – 3 (1 duża)

Pływanie – 1

Strzelectwo – 3 (1 duża)

Szermierka – 1 (duża)

Tenis – 2 (1 duża)

Wspinaczka sportowa – 1 (duża)

Wioślarstwo – 1

Zapasy – 1

Żeglarstwo – 1

Siatkówka – 2 (1 duża)

Przed poprzednimi igrzyskami olimpijskimi – w Tokio – Zespół Metodyczny na przełomie roku 2020/2021 wyliczył 27 szans medalowych, co uwzględniając podział na kategorie od małych do dużych takich szans, oznaczało prognozę od 12 do 15 medali. Polscy olimpijczycy w stolicy Japonii wywalczyli 14 medali.

Przypomnijmy, że w Rio de Janeiro (2016), Londynie (2012), Pekinie (2008) reprezentanci kraju zdobyli po 11 medali, a w Atenach (2004) – 10. Po 14 medali sięgnęli w Sydney (2000).

Jak wyglądają predykcje medalowe Polski i innych reprezentacji w opracowaniu zagranicznych pracowni? Najbardziej znana z nich to Nielsen’s Gracenote. W grudniowej analizie wytypowała 11 medali dla „Biało-Czerwonych” z następującym podziałem: 5 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. Dałoby to Polsce 20. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk w Paryżu. Gracenote swoją prognozę firma opiera na wynikach z poprzednich igrzysk, bieżących rezultatach z mistrzostw świata i Pucharów Świata. Firma podaje, że jej analizy statystyczne mają charakter głównie komercyjny i służą mediom oraz bukmacherom.

Olgierd Kwiatkowski

Iga Świątek ma dwie szanse na medal olimpijski – w turnieju singla i w mikście, w którym wystąpi z Hubertem Hurkaczem. Fot. Adam Nurkiewicz