Ile szans medalowych na igrzyskach Paryż 2024 mają reprezentanci Polski?

Autor: Zespół Metodyczny IS-PIB
Artykuł opublikowany: 17 kwietnia 2024

Jak przed każdymi igrzyskami olimpijskimi Zespół Metodyczny przy Instytucie Sportu Państwowym Instytucie Badawczym ocenia szanse medalowe reprezentantów Polski. W grudniu ubiegłego roku na łamach „Forum Trenera” zamieściliśmy pierwszą prognozę. Pora na kolejną, na 100 dni przed inauguracją XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Iga Świątek podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Fot. Adam Nurkiewicz

Finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki Zespół Metodyczny jest najbardziej fachową komórką zajmującą się m.in. oceną sportów olimpijskich i paraolimpijskich w Polsce. W jego skład wchodzą: pracownicy naukowi, dawni pracownicy Departamentu Sportu Wyczynowego w MSiT, byli trenerzy kadr narodowych, dyrektorzy sportowi, prezesi polskich związków sportowych. Wiedza i kontakty pozwalają na bieżącą diagnozę sytuacji sportów olimpijskich.

W kontekście igrzysk olimpijskich szczególnie wartościowe są odbywające się po zakończeniu każdego sezonu, cykliczne spotkania pracowników zespołu z przedstawicielami związków sportowych i trenerami kadr narodowych. Pracownicy ZM wizytują również zgrupowania kadr narodowych. Dzięki temu ZM posiada szczegółowe informacje na temat każdego sportowca, który należy do kadry szkolenia olimpijskiego lub drużyn narodowych w sportach zespołowych. Na podstawie wyników bieżących i z przeszłości oraz zdobytych wiadomości o przebiegu procesu szkoleniowego w cyklu olimpijskim, ale także o kontuzjach, procesach ich leczenia, postępu i regresu zawodników, Zespół Metodyczny przygotowuje prognozę olimpijską. Przed igrzyskami w Tokio sprawdziła się lepiej niż wszystkie dostępne predykcje zagranicznych firm, nie tylko trafnie przewidując liczbę zdobytych medali (w pewnym zakresie), ale również punktów.

Wyniki mistrzostw świata jednym z najważniejszych kryteriów prognozy

W grudniu ubiegłego roku opublikowaliśmy pierwszą prognozę ZM przed igrzyskami w Paryżu. Wynikało z niej, że reprezentanci Polski mają 26 wszystkich – według wprowadzonej wewnętrznego systemu: dużych, średnich i małych – szans medalowych, z czego wynikało, że po zastosowaniu specjalnego algorytmu realna możliwość szans medalowych zawierała się w przedziale 9–12.

W połowie kwietnia tego roku sytuacja zmieniła się o tyle, że od tego czasu odbyły się dwie imprezy rangi mistrzostw świata – w żeglarstwie i pływaniu. Wicemistrzem świata w klasie iQFoil został Paweł Tarnowski, a brązowe medale w pływaniu zdobyli: Katarzyna Wasik na 50 m stylem dowolnym, Ksawery Masiuk na 50 m stylem grzbietowym i Jakub Majerski na 100 m stylem motylkowym. A to wyniki mistrzostw świata są kolejnym niezwykle ważnym kryterium służącym ocenie szans na medal olimpijskich. Ocenie podlegają w takim wypadku inne czynniki, jak na przykład obsada zawodów.

11–14 realnych szans medalowych

Jak wygląda prognoza medalowa na 100 dni przed igrzyskami? ZM ponownie szczegółowo ocenił i przeanalizował szanse w poszczególnych sportach.

Wynik jest następujący:

SportSzanse dużeSzanse średnieSzanse małeSzanse statystyczne 
Lekkoatletyka1211,9 
Kajakarstwo1211,9 
Kolarstwo0221,4 
Strzelectwo1010,9 
Pływanie1010,9 
Tenis1010,9 
Wspinaczka1010,9 
Wioślarstwo1000,7 
Żeglarstwo1000,7 
Siatkówka1000,7 
Szermierka0110,7 
Judo0110,7 
Boks0100,5 
Golf0010,2 
Zapasy0010,2 
RAZEM991213,2 
Analiza szans olimpijskich przygotowana przez Zespół Metodyczny IS-PIB. Stan na kwiecień 2024

Oznacza to, że liczba wszystkich szans medalowych reprezentantów Polski wynosi obecnie 30, natomiast realnych szans wzrosła w porównaniu z grudniem i zawiera się w przedziale 11–14. Przedstawiciele ZM zalecają jednak ostrożność i trzymanie się dolnej granicy tego wyliczenia.

Kto może zdobyć medal w Paryżu?

A jak wygląda szczegółowa analiza szans? – To bardzo trudne zadanie. Sport ma w sobie wiele przypadkowości. Iga Świątek jest wielką faworytką turnieju olimpijskiego w tenisie, ale w tym sporcie jeden nieudany mecz we wczesnej fazie powoduje utratę szansy medalowej. Natomiast Wojciech Nowicki w rzucie młotem w konkursie głównym ma trzy próby, a po zakwalifikowaniu się dalej – kolejne trzy próby. Jego sytuacja jest więc lepsza, ponosi mniejsze ryzyko – tłumaczy Bogusław Gryczuk, koordynator Zespołu Metodycznego, były wieloletni dyrektor sportowy w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich.

Wojciech Nowicki (z prawej) ma dużą szansę na medal olimpijski, Paweł Fajdek – zdaniem Zespołu Metodycznego – średnią. Fot. Adam Nurkiewicz

Na podstawie dyskusji między pracownikami ZM opiekującymi się poszczególnymi sportami oraz rozmów ze związkami Bogusław Gryczuk podzielił indywidualne szanse medalowe na grupy.  – Mamy czworo bardzo pewnych kandydatów do medalu, o ile w sporcie można mówić o pewniakach: Wojciecha Nowickiego, Igę Świątek, Aleksandrę Mirosław i drużynę siatkarzy. Oczywiście wiemy, że siatkarze nie zdobyli medalu od 1976 roku, ale mamy silną ligę, duże sukcesy reprezentacji i znakomitego trenera – mówi koordynator ZM.

Kolejna grupa obejmuje sportowców z dużymi szansami. To czwórka albo dwójka kajakarek, drużyna szpadzistek, czwórka podwójna mężczyzn w wioślarstwie. Jeśli chodzi o szpadzistki i wioślarzy, to – jak podkreślają przedstawiciele ZM – w ich wypadku ogromną rolę odgrywa cykliczność medalowych wyników na mistrzostwach świata.

Na granicy szansy dużej i średniej znajduje się pływaczka Katarzyna Wasick, która medal MŚ zdobyła w lutym, bijąc przy tym wartościowy rekord życiowy oraz strzelcy – albo Klaudia Breś albo Tomasz Bartnik i żeglarz Paweł Tarnowski.

Do następnej grupy sportowców ze średnimi i małymi szansami ZM zalicza: Katarzynę Niewiadomą albo Agnieszkę Skalniak-Sójkę w kolarstwie szosowym, mikst tenisowy Iga Świątek/Hubert Hurkacz, Anitę Włodarczyk, Pawła Fajdka w rzucie młotem, Natalię Kaczmarek w biegu na 400 m i jedną ze sztafet 4×400 m, kobiecą albo w mikście, z zastrzeżeniem, że w porównaniu z igrzyskami w Tokio bardzo pogorszyła się męska grupa 400-metrowców.

Raczej niewielkie szanse na medal mają: kolarki torowe Daria Pikulik i Urszula Łoś, kolarz torowy Mateusz Rudyk, kanadyjkarz Wiktor Głazunow i kanadyjkarka Dorota Borowska, kajakarka Klaudia Zwolińska, jedna z sióstr Kałuckich we wspinaczce sportowej, męski duet w siatkówce plażowej, siatkarki, jeden z trójki pływaków (Michał Chmielewski, Ksawery Masiuk, Jakub Majerski, jeśli wywalczą kwalifikację olimpijską), drużyna koszykarek 3×3. Medal na igrzyskach zapowiadają przedstawiciele Polskiego Związku Bokserskiego, dlatego też ZM umieścił ich również na liście.

Jak było przed Tokio?

Na przełomie roku 2020 i 2021, czyli przed poprzednimi igrzyskami olimpijskimi, które odbyły się w Tokio, Zespół Metodyczny wyliczył 27 szans medalowych, co – uwzględniając podział na kategorie od małych do dużych – oznaczało prognozę od 12 do 15 medali. W stolicy Japonii polscy olimpijczycy wywalczyli 14 medali. Przypomnijmy, że w Rio de Janeiro (2016), Londynie (2012), Pekinie (2008) reprezentanci kraju zdobyli po 11 medali, a w Atenach (2004) – 10. Po 14 medali sięgnęli w Sydney (2000).

Redakcja Olgierd Kwiatkowski/Forum Trenera

Aleksandra Mirosław. Fot. Adam Nurkiewicz