Jeden medal, dużo punktów

Autor: Zespół Metodyczny IS-PIB
Artykuł opublikowany: 2 sierpnia 2022

Wprowadzenie

Czteroletni cykl przygotowań zawodników do XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 (ZIO Pekin 2022) finansowany był w ramach Programu dofinansowania ze środków budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich oraz przygotowaniem i udziałem w mistrzostwach świata i Europy
w sportach olimpijskich.

Realizowały go: Polski Związek Biathlonu, Polski Związek Bobslei i Skeletonu, Polski Związek Hokeja na Lodzie, Polski Związek Narciarski, Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego i Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego oraz Polski Związek Sportów Saneczkowych.

Zgodnie z Olimpijskim Systemem Kwalifikacyjnym (Qualification System for XXIV Olympic Winter Games, Beijing 2022) – uprawnienia do startu w ZIO Pekin 2022 wywalczyli reprezentanci Polski pięciu zimowych olimpijskich polskich związków sportowych:

  1. Polskiego Związku Biathlonu,
  2. Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego,
  3. Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego,
  4. Polskiego Związku Narciarskiego,
  5. Polskiego Związku Sportów Saneczkowych.

Do startu w ZIO nie zakwalifikowali się zawodnicy Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu, Polskiego Związku Hokeja na Lodzie oraz Polskiego Związku Curlingu.

Reprezentacja Polski na XXIV ZIO Pekin 2022 liczyła łącznie 57. zawodników (30 kobiet i 27 mężczyzn), przy czym w rywalizacji olimpijskiej wystartowało 56 osób. Wśród nich 29. zawodników (12 kobiet i 17 mężczyzn) to uczestnicy poprzednich igrzysk olimpijskich, dla pozostałych 29. sportowców był to debiut w tej rywalizacji. Reprezentanci Polski rywalizowali w 10., z 15. objętych programem olimpijskim, sportach: biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim na torze długim i w short tracku, narciarstwie alpejskim i biegowym, kombinacji norweskiej, skokach narciarskich, sportach saneczkowych oraz w snowboardzie. Biało-czerwoni nie startowali w hokeju na lodzie, curlingu, narciarstwie dowolnym, bobslejach oraz w skeletonie.

W ZIO uczestniczyło 21 beneficjentów Team100 (13 kobiet i 8 mężczyzn), tj. 36,8% polskiej reprezentacji. Warto podkreślić, że było jednocześnie 63,6% wszystkich członków Team 100 w sportach zimowych.

BIATHLON

W Pekinie wystartowało pięcioro reprezentantów Polski (cztery kobiety i jeden mężczyzna). Debiutantkami były Anna Mąka i Kinga Zbylut. Najbardziej doświadczona zawodniczka to Monika Hojnisz-Staręga, która uczestniczyła w trzecich ZIO.

Najlepiej zaprezentowała się liderka – Monika Hojnisz-Staręga, zajmując 9. lokatę w biegu pościgowym na 10 km. W pozostałych startach była 16. (7,5 km – sprint), 20. (15 km indywidualnie) i 27. (12,5 km – bieg masowy) Trzeba podkreślić, że zawodniczka na ZIO osiągnęła najlepszą formę w sezonie.

Start polskiej reprezentacji w biathlonie nie należał do udanych. Nasi biathloniści zanotowali najsłabszy występ od 2002 roku. Nie zdobyli żadnego punktu w klasyfikacji olimpijskich. Ze wszystkich 14 startów, tylko jeden (Moniki Hojnisz-Staręgi) spełnił założenia wynikowe, co daje zaledwie siedmioprocentową skuteczność startową. Dla porównania na igrzyskach w Pjongczangu na 20 startów reprezentanci Polski wypełnili cztery założenia wynikowe, dało to wówczas 20-procentową skuteczność startową.

ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE

W Pekinie wystartowała solistka Jekaterina Kurakowa oraz para taneczna Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriew.

Debiutująca w igrzyskach Jekaterina Kurakowa ukończyła zawody olimpijskie na 12. pozycji. O tak dobrym wyniku zdecydował bardzo dobrze wykonany program dowolny – oceniony przez sędziów na 126,76 pkt., co jest rekordem życiowym zawodniczki. Olimpijski start 20-letniej solistki należy uznać za bardzo udany. Natomiast para Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriew, zajmując 17. miejsce, nie spełniła założeń startowych.

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE – TOR DŁUGI

W igrzyskach wystartowało 10. reprezentantów Polski (pięć kobiet i pięciu mężczyzn). Czworo z nich debiutowało na imprezie tej rangi. W kadrze narodowej znalazło się dwóch medalistów olimpijskich – Zbigniew Bródka (złoto na 1500 m w Soczi i brąz w drużynie) i Natalia Czerwonka (srebro w drużynie w Soczi).

W grupie sprintu (pięcioro zawodników) czworo zrealizowało założenia wynikowe: Piotr Michalski, czwarty na dystansie 1000 m i piąty na 500 m, Damian Żurek – 11. na 500 m, Marek Kania – 16. na 500 m i Kaja Ziomek – 9. miejsce na 500 m. Zawiodła Andżelika Wójcik, która bardzo dobrze spisywała się w przedolimpijskich zawodach Pucharu Świata (zwycięstwo w Salt Lake City). W Pekinie na 500 m była 11.

W biegach średnich i długich biało-czerwonym nie udało się zrealizować założeń wynikowych. Rozczarowujący był zwłaszcza wynik drużyny kobiet (Natalia Czerwonka/Karolina Bosiek/Magdalena Czyszczoń), które zajęły 8. miejsce.

Dokonując oceny startu łyżwiarzy szybkich należy wziąć pod uwagę długotrwałą izolację z powodu pozytywnych wyników testów na Covid-19 Magdaleny Czyszczoń i Natalii Czerwonki. Spowodowało to pozbawienie zawodniczek możliwości treningów na lodzie w przededniu startów. Z tego powodu zaburzenia w przygotowaniach dotknęły również Karolinę Bosiek, Damiana Żurka i Marka Kanię. Izolacja miała przede wszystkim negatywny wpływ na końcowy rezultat w biegu drużynowym kobiet.

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE – TOR KRÓTKI (SHORT TRACK)

W tej konkurencji wystartowało sześciu zawodników z Polski – cztery kobiety i dwóch mężczyzn. Tylko Natalia i Patrycja Maliszewskie występowało wcześniej na igrzyskach olimpijskich. Najwyższą pozycję – szóstą – wywalczyła sztafeta kobiet na 3000 m w składzie: Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska. To jedyny rezultat, który wypełniał założenia wynikowe Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Na wyniki łyżwiarzy miały niewątpliwie wpływ procedury związane z Covid-19, obejmujące m.in. wielokrotne testowanie, izolację poza wioską olimpijską i brak możliwości treningów na lodzie, a także zmiany decyzji panelu medycznego. Dotknęły one przede wszystkim Natalię Maliszewską, medalistkę mistrzostw świata, Europy i Pucharów Świata, która nie wystartowała na swoim koronnym dystansie (500 m) oraz sztafecie mieszanej.

NARCIARSTWO KLASYCZNE – SKOKI NARCIARSKIE

Kwalifikację olimpijską wywalczyło siedmiu reprezentantów Polski – dwie kobiety i pięciu mężczyzn. W kadrze było troje debiutantów (czworo, jeśli wziąć pod uwagę Piotra Żyłę, który był w Pjongczangu rezerwowym).

Start biało-czerwonych należy ocenić pozytywnie. Był to jeden z najlepszych występów polskich skoczków w sezonie 2021/22. Medal olimpijski zdobył Dawid Kubacki, który zajął trzecie miejsce na skoczni normalnej. Pozostali zawodnicy wypełnili większość założeń wynikowych – czwarty na skoczni dużej był Kamil Stoch, szósty na skoczni normalnej również Kamil Stoch. Szóstą pozycję wywalczyła drużyna mieszana w składzie: Nicole Konderla, Kinga Rajda, Dawid Kubacki, Kamil Stoch. Rozczarowanie przyniósł start kobiet. Na 38 startujących, Kinga Rajda była 35, a Nikole Konderla – 36.

Mimo słabszego występu w porównaniu z igrzyskami w Pjongczangu, kiedy Polacy zdobyli dwa medale, w Pekinie skoczkowie udowodnili wysoką pozycję w polskich sportach zimowych. Wciąż, mimo wyraźnego kryzysu obserwowanego w sezonie 2021/22, w skokach narciarskich istnieje największe prawdopodobieństwo utrzymania najwyższego poziomu sportowego w rywalizacji międzynarodowej.

NARCIARSTWO KLASYCZNE – BIEGI NARCIARSKIE

W Pekinie wystartowało pięć kobiet i czterech mężczyzn kadry narodowej Polski. Większość z nich stanowili debiutanci, niewielkie doświadczenie w startach olimpijskich mieli: Maciej Staręga, Dominik Bury i Kamil Bury.

Wyniki tegorocznej rywalizacji w biegach narciarskich należy uznać za satysfakcjonujące, choć bardziej w perspektywie kolejnych ZIO w Mediolanie/Cortina d’Ampezzo 2026 niż z bieżącego dorobku i wywalczonych miejsc. Na ZIO 2022 zakwalifikowała się grupa zawodniczek młodego pokolenia (jeszcze juniorki i zawodniczki młodzieżowej kadry narodowej), które nie są jeszcze w stanie równać do wybitnych sukcesów Justyny Kowalczyk. Z dwudziestu dwóch startów naszym reprezentantom udało się sprostać siedmiu założeniom wynikowym, co daje prawie 32 % skuteczności i jest to wynik lepszy niż ten uzyskany w Pjongczangu (20-procentowa skuteczność). Ale lokaty były gorsze niż cztery lata temu. Reprezentanci Polski wywalczyli tylko jedno miejsca w Top-10, cztery w Top-20 i pięć w Top-30. Najwyższe miejsce uzyskały Izabela Marcisz i Monika Skinder – 9. miejsce w sprincie techniką klasyczną. Na liderkę biegowej reprezentacji wyrosła Izabela Marcisz, która nie dość, że może pochwalić się najlepszymi wynikami, to jeszcze jest najbardziej wszechstronną zawodniczką, która zaliczyła najwięcej (cztery) startów na tegorocznych ZIO.

NARCIARSTWO KLASYCZNE – KOMBINACJA NORWESKA

W zawodach olimpijskich wystartowało dwóch reprezentantów – Szczepan Kupczak i Andrzej Szczechowicz. Obaj zajęli odległe pozycje. W tej konkurencji Polska od wielu lat nie zdobywa punktów do klasyfikacji olimpijskiej.

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

W tym sporcie Polska wystawiła najliczniejszą reprezentację od ponad 20 lat. W składzie znalazły się cztery kobiety i dwóch mężczyzn, w tym czworo debiutantów. Wystąpili w sześciu konkurencjach.

Liderką polskiej ekipy była Maryna Gąsienica-Daniel, która osiągnęła najlepszy wynik w swojej dotychczasowej karierze zajmując 8. miejsce w slalomie gigancie (jej koronnej konkurencji), 26. pozycję w supergigancie i 10. lokatę w rywalizacji drużyn mieszanych (w składzie z Magdaleną Łuczak, Michałem Jasiczkiem i Pawłem Pyjasem). Polacy odpadli w bezpośredniej rywalizacji z Norwegami (przy remisie 2:2, różnicą czasu).

Postawionym zadaniom wynikowym sprostała tylko Maryna Gąsienica-Daniel i Zuzanna Czapska, a blisko ich spełnienia była Magdalena Łuczak i drużyna mieszana. Mimo dość słabej skuteczności startowej, występ naszych alpejczyków należy ocenić pozytywnie. Za szczególnie wartościowe należy uznać punktowane miejsce Maryny Gąsienicy-Daniel oraz wysokie miejsca pozostałych pań w slalomie gigancie, co powinno wzmocnić ich wiarę w siebie
i pozwolić na znacznie śmielszą i agresywniejszą rywalizację w najbliższej edycji Pucharu Świata czy Pucharu Europy.

SNOWBOARD

Kwalifikację uzyskało pięcioro reprezentantów Polski (trzy kobiety i dwóch mężczyzn), wszyscy w konkurencji snowboard alpejski. W zawodach olimpijskich wystartowało dwoje debiutantów – Aleksandra Michalik i Michał Nowaczyk.

Zadania wynikowe na ZIO Pekin 2022 wypełniła ponad połowa składu naszej reprezentacji w snowboardzie, co daje skuteczność na poziomie 60%. Najlepszy start zaliczyli: Aleksandra Król (8. miejsce), która przegrała walkę o strefę medalową z Ester Ledecki – późniejszą zdobywczynią złotego medalu oraz Oskar Kwiatkowski (7. miejsce), który popełnił w ćwierćfinałach popełnił błąd, eliminujący go ze strefy medalowej. Ta dwójka reprezentuje światowy poziom i niewiele trzeba, by włączyła się do bezpośredniej walki o medale. Założenia wynikowe wypełnił także debiutant na ZIO – Michał Nowaczyk zajął wysokie 9. miejsce, przegrywając wejście do czołowej ósemki z Austriakiem o zaledwie 9/100 sek. Nieznacznie poniżej oczekiwań i założeń wynikowych wystartowały nasze dwie pozostałe reprezentantki: Weronika Biela-Nowaczyk i Aleksandra Michalik.

Start reprezentantów Polski na ZIO w Pekinie w snowboardzie należy ocenić pozytywnie.

SANECZKARSTWO

W zawodach olimpijskich wystartowało czworo reprezentantów Polski (troje mężczyzn i jedna kobieta). Debiutantką była Klaudia Domaradzka.

Polscy zawodnicy w saneczkarstwie lodowym wypełnili w 100 procentach założenia przedstartowe. Tradycyjnie już nasi reprezentanci najlepiej wystartowali w sztafecie, zajmując podobnie jak w Vancouver 2010, Soczi 2014 i PyeongChang 2018 – 8 miejsce, zdobywając 1 pkt. w klasyfikacji olimpijskiej. Zaplanowane przez sztab szkoleniowy zadanie wynikowe wypełniła także męska dwójka saneczkowa, w składzie Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski, która ostatecznie ukończyła zawody na dobrej, 9. pozycji. Mimo dość odległych miejsc należy docenić, że Polski Związek Sportów Saneczkowych trafnie i adekwatnie do dyspozycji naszych zawodników potrafi ocenić ich możliwości i formę.

PODSUMOWANIE

– W historii 24 startów w zimowych igrzyskach olimpijskich (w tym ZIO Pekin 2022) polscy zawodnicy zdobyli łącznie 23 medale, w tym siedem złotych, siedem srebrnych i dziewięć brązowych.

– W XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 reprezentacja Polski wywalczyła tylko jeden medal brązowy – w skokach narciarskich na skoczni normalnej zdobył go Dawid Kubacki. Polska w rankingu medalowym uplasowała się ex aequo
z Litwą i Estonią na miejscu 27. Jest to najgorszy wynik pod względem dorobku medalowego oraz pozycji w tej klasyfikacji w XXI wieku – ZIO Salt Lake City 2002 (2 medale – 22 miejsce), ZIO Turyn 2006 (2 medale – 20 miejsce), ZIO Vancouver 2010 (6 medali – 15 miejsce), ZIO Sochi 2014 (6 medali – 11 miejsce) i ZIO PyeongChang 2018 (2 medale – 20 miejsce).

– Polacy w ZIO Pekin 2022 wywalczyli 13 miejsc punktowanych (tzn. w przedziale 1–8), uzyskując łącznie 38 punktów. Biorąc pod uwagę liczbę zajętych miejsc punktowanych, jest to drugi wynik w historii startów naszych reprezentantów w zimowych igrzyskach olimpijskich, a liczbę punktów – trzeci. Dotychczas najwięcej miejsc finałowych i punktów uzyskali polscy olimpijczycy w Sochi w 2014 r. (15 finałów i 75 pkt.) i w Vancouver w 2010 r. (12 finałów i 58 pkt). Na ostatnich Igrzyskach w PyeongChang było to 9 miejsc oraz 34 punkty.

– W klasyfikacji punktowej ZIO Pekin 2022 Polska z dorobkiem 38 pkt. uplasowała się na 19. miejscu. Cztery lata temu w Pjongczangu nasza reprezentacja w tym rankingu była 21.

– W skład reprezentacji Polski na ZIO Pekin 2022 weszło 57. zawodników (30 K i 27 M). W rywalizacji olimpijskiej uczestniczyło 56 osób (29 K i 27 M). W tej grupie było 28 debiutantów (tj. 50% reprezentacji ogółem).

– W ZIO Pekin 2022 punkty zdobywali zawodnicy narciarstwa klasycznego –
w skokach narciarskich (pięć miejsc finałowych, 20 pkt.), narciarstwa alpejskiego (jeden finał, 1 pkt.), łyżwiarstwa szybkiego na torze długim (trzy finały i 10 pkt.), short tracku (jeden finał, 3 pkt.), snowboardu (dwa finały, 3 pkt.) oraz sportów saneczkowych (jeden finał, 1 pkt.).

– Punkty zdobyło łącznie 21 zawodników, co stanowi 37,5% startujących w igrzyskach reprezentantów Polski.

– Należy podkreślić, że znaczący udział w dorobku punktowym reprezentacji Polski mają drużyny i sztafety (pięć miejsc finałowych).

– Poniżej oczekiwań wystartowali zawodnicy biathlonu, którzy już w kolejnych igrzyskach, począwszy od ZIO Turyn 2006, nie mieli udziału w dorobku medalowym (ostatni, srebrny medal w Turynie), a obecnie i w punktowym naszej reprezentacji.

– W polskiej reprezentacji olimpijskiej znalazło się 21 beneficjentów programu Team 100 (13 K i 8 M), 12. z nich w rywalizacji olimpijskiej w swoich sportach/konkurencjach zajmowało miejsca punktowane.

– Z uwagi na pandemię Covid-19 w rywalizacji olimpijskiej na swoim koronnym dystansie 500 m nie wystartowała wielokrotna medalistka mistrzostw świata, mistrzostw Europy i Pucharów Świata Natalia Maliszewska, a w dużym stopniu zaburzone zostały bezpośrednie przygotowania startowe m.in. łyżwiarzy szybkich, skoczków narciarskich i narciarzy alpejskich.

Liczba reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w latach 2002–2022

W zimowych igrzyskach olimpijskich w latach 2002–2022 Polacy najliczniej byli reprezentowani podczas w ZIO PyeongChang 2018 (62 zawodników) i ZIO Sochi 2014 (60 zawodników), a najmniej licznie w ZIO Salt Lake City 2002 (30 osób).

Reprezentacja Polski na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022

Medal brązowy

Dawid Kubacki z brązowym medalem olimpijskim
Fot. Dawid Kubacki/Instagram

Miejsca czwarte

Miejsce piąte

Piotr Michalski, od medalu dzieliły go ułamki sekund
Fot. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

Miejsca szóste

Miejsce siódme

Miejsca ósme

Narciarka alpejska Maryna Gąsienica-Daniel – ósma zawodniczka ZIO w Pekinie w slalomie gigancie i trener Maciej Orłowski
Fot. Adam Nurkiewicz

W zdobyczach punktowych polskiej reprezentacji ZIO 2022 największy miały:

  • narciarstwo klasyczne – skoki narciarskie 52% (20 pkt.),
  • łyżwiarstwo szybkie – 34% (13 pkt.), w tym:

– na torze długim (10 pkt.),

– w short tracku (3 pkt.)

  • snowboard 8% (3 pkt.),
  • narciarstwo alpejskie 3% (1 pkt.),
  • sporty saneczkowe 3% (1 pkt.).